کد خبر: 4067840
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱

حج فقط یک مراسم عبادی نیست

امام‌جمعه گرگان به ایام حج تمتع اشاره کرد و گفت: حج تنها یک عبادت نیست، بلکه با نفی شیاطین همراه است و سنگ‌زدن به شیاطین یک نماد بوده و برائت از مشرک جزو حج است.

آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، امام جمعه گرگانبه گزارش ایکنا از گلستان، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، امام‌جمعه گرگان در خطبه‌های این هفته نماز عبادی ـ سیاسی جمعه گرگان به سالروز ازدواج آسمانی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) اشاره کرد و گفت: ازدواج سنت الهی و نبوی است و به عنوان یک مسئله مهم به آن‌ توجه شود.

امام‌جمعه گرگان نهاد خانواده اسلامی را جایی برای انسان‌سازی دانست و افزود: در زندگی اسلامی ثروت و مقام سعادت و منزلت نمی‌آورد و در مقابل آن باید به اصالت خانواده‌ها در امر ازدواج توجه ویژه کرد.

آیت‌الله نورمفیدی با بیان‌ اینکه یکی از آثار ازدواج تولید نسل و فرزندآوری در نظام خانواده اسلامی است، تصریح کرد: خانواده محل تربیت نسل است. یک خانواده خوب و متدین می‌تواند فرزندانی را برای جامعه تربیت کند که زمینه پیشرفت و تعالی خود و جامعه را فراهم کنند.

امام‌جمعه گرگان با بیان‌اینکه متأسفانه امروز زندگی‌ها دچار مسائل حاشیه‌ای شده است، تصریح کرد: بسیاری فکر می‌کنند مال و ثروت زمینه خوشبختی انسان را فراهم می‌کند اما آنچه مهم است باید به نجابت و اصالت خانواده‌ها در امر ازدواج توجه ویژه کرد.

آیت‌الله نورمفیدی افزود: هر چند ما نمی‌توانیم مانندحضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در زندگی‌های خود باشیم، اما زندگی‌های ما می‌تواند رنگ و بویی از آن زندگی را داشته باشد.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با بیان اینکه نظام خانوادگی اسلامی ۲ طرفه بوده و برای مردان و زنان به شکل مساوی وظایفی مشترکی را در نظر گرفته است، افزود: اسلام دین مردسالار و زن‌سالار نیست و بر مواسات و برابری بین مرد و زن تأکید و سفارش شده است.

امام‌جمعه گرگان به ایام حج تمتع اشاره کرد و گفت: حج تنها یک عبادت نیست، بلکه همراه با نفی شیاطین همراه است و سنگ‌زدن به شیاطین یک نماد بوده و برائت از مشرک جزو حج است.

نماینده ولی‌فقیه در گلستان با بیان اینکه برائت از مشرکان از اعمال واجب ایام حج محسوب می‌شود، افزود: متأسفانه امروز حج گرفتار قدرتمندانی شده که به فکر باطن اسلام نیستند و فقط به ظواهر نگاه می‌کنند لذا حاجیان باید از این فرصت استفاده کرده و نمادهای شیطان را سرنگون کنند.

آیت‌الله نورمفیدی به روز مالیات اشاره کرد و گفت: دولت باید تمهیداتی را برای مالیات در نظر بگیرد، لذا متاسفانه هنوز فرهنگ مالیات در کشور ما جا نیفتاده و برخی فکر می‌کنند این پول زور است.

نماینده ولی فقیه در گلستان با بیان‌ اینکه مسئولان باید با افرادی که فرار مالیاتی دارند برخورد کنند و سخت‌ بگیرند، تصریح کرد: در تمام کشورهای دنیا ۸۰ درصد بودجه‌های سالانه خود را از محل دریافت مالیات تامین می‌کنند اما این میزان در کشور ما حدود ۵۰ درصد است، لذا باید در این زمینه فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :