کد خبر: 3962811
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۶
بازنشسته آموزش و پرورش و فعال و پیشکسوت قرآنی با بیان اینکه هدف یاد گرفتن اصول قرائت است و این توفیق از طریق استماع و توجه به نکات حاصل می‌شود، افزود: گاهی قرآن آموزان به آن توجه نمی‌کنند.

ارسالی سه شنبه//گوش‌دادن شرط مهم در یادگیری اصول قرائت استعلی حسینی‌فر، بازنشسته آموزش و پرورش و فعال و پیشکسوت قرآنی در گفت‌وگو با ایکنا از گلستان، بیان کرد: از دوران کودکی زمانی که کم سن و سال بودم در مجالس قرآن شرکت می‌کردم همه اعضای خانواده ما با قرآن مأنوس بودند. بنده به تنهایی به اندازه‌ای قرآن خواندم و به صوت اساتید مختلف مانند عبدالباسط گوش دادم که در قرائت قرآن موفق شدم.

وی افزود: در دوران جوانی وارد جبهه شدم و در آن جا با رزمندگان در جلسات تلاوت قرآن شرکت می‌کردم خواندن قرآن در آن دوران در جمع رزمندگان باعث ایجاد ترغیب و تشویق من برای فراگیری بیشتر آموزه‌های قرآنی شد. پس از پایان جبهه در آموزش و پرورش مشغول خدمت شدم و توانستم نوجوانان بسیاری را آموزش دهم  که بعضی از آنها دارای رتبه‌های کشوری در قرائت قرآن هستند.

این فعال و پیشکسوت قرآنی با بیان اینکه فرد باید عامل به قرآن باشد تا بتواند معارف قرآن را به دیگران یاد دهد، افزود: تلاوت مداوم قرآن و تدبر در معانی آن باعث شیوایی، فصاحت و بلاغت در کلام می‌شود و این  باعث نفوذ کلام و تأثیر بیشتر آموزه‌های قرآنی به افراد می‌شود.  

وی به تفاوت آن جلسات قرآنی با جلسات امروزی پرداخت و افزود: جلسات قرآنی آن دوران با الان در نحوه استقبال و توجه مخاطبان و قرآن آموزان است برای نمونه وقتی در جلسات قرآن شرکت می‌کردم شاید در هفته یک یا دو بار موفق به خواندن قرآن می‌شدم تا بتوانیم چند خط قرآن بخوانیم و بقیه مدت را به تلاوت بقیه گوش می‌دادم تا شیوه قرائت صحیح و اصول و قواعد را یاد بگیرم غرض یاد گرفتن اصول قرائت است و این توفیق از طریق استماع و توجه به نکات حاصل می‌شود و گوش دادن شرط مهم در یادگیری اصول قرائت بوده و هست و این نکته‌ای است که گاهی قرآن آموزان به آن توجه نمی‌کنند.

فعال و پیشکسوت قرآنی با بیان اینکه هر هفته به صورت مستمر جلسات دوره‌ای قرآن برگزار می‌شود، افزود: جلسات دوره‌ای قرآن هر هفته با توجه به شرایط کرونا به صورت محدود در خانه برگزار می‌شود که در این جلسات تلاوت قرآن به همراه تفسیر قرآن برای نوجوانان و تشویق آنها به فراگیری بیشتر قرآن است.

وی با بیان اینکه تلاوت قرآن به صورت حضوری تأثیر بیشتری در مخاطب دارد،  گفت: با توجه به شرایط کرونا بیشتر کرسی‌های تلاوت قرآن به صورت مجازی انجام می‌شود اما کرسی تلاوت قرآن به صورت حضوری تأثیر بیشتری بر مخاطب خواهد داشت و مستمع می‌تواند آنچه می‌شنود با دل و جان بپذیرد.   

حسینی‌فر با بیان اینکه بیشتر مشکلات اجتماعی غفلت از آموزه‌های قرآنی است‌،‌ اظهار کرد: امروزه در جامعه شاهد گسترش آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی، اعتیاد و طلاق هستیم و اگر بتوانیم آموزه‌های قرآنی را سرلوحه کار خود قرار دهیم بیشتر مشکلات حل می‌شود.

فعال و پیشکسوت قرآنی در مورد شرایط و وضعیت قرآنی استان، بیان کرد: یکی از مسائل مهم و بزرگ این است که در تصمیم‌گیری از تجربه پیشکسوتان و بزرگان قرآنی استفاده نمی‌کنیم چون نسل امروز نیاز به همدلی و تجربه پیشکسوتان قرآنی دارد تا بتواند خود را در میان جامعه مطرح کند.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: