کد خبر: 3912887
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
روند صعودی شیوع کرونا در استان گلستان و آمار مبتلایان و فوت‌شدگان این بیماری واکنش تعدادی از امامان جمعه اهل سنت را به‌دنبال داشت، بطوریکه از مردم خواسته‌اند دید و بازدید و مراسم ویژه دینی در این خطه شمالی و حتی دیگر نقاط ایران تعطیل شود.

به گزارش ایکنا از گلستان، به نقل از ایرنا، عید قربان نزد همه مسلمانان به‌ویژه اهل سنت جایگاه والایی دارد. در میان جامعه اهل سنت استان گلستان مرسوم است از چند روز قبل به استقبال عید رفته و با خرید لباس، تهیه کیک و شیرینی، پهن کردن سفره پذیرایی از مهمان و اهتمام به قربانی کردن، این روز بزرگ را گرامی می‌دارند.

در این میان شیوع کرونا و خطر ابتلای افراد به این ویروس از طریق شرکت در تجمعات، به دغدغه بزرگ مسئولان گلستان تبدیل شده و آن‌ها در روزهای اوج‌گیری دوباره این بیماری از مردم خواسته‌اند از حضور در جمع‌های چند نفره خودداری کنند که از آن جمله دید و بازدیدها و برپایی نماز عید قربان است.

ائمه جمعه و علمای شیعه و سنی استان سعی دارند با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، مردم را از انجام اعمال و دید و بازدیدهای اعیاد قربان و غدیر منصرف کنند. علمای دینی اعم از شیعه و سنی تأکید دارند که حفظ جان مؤمن و مسلمان بر هر کاری حتی واجبات دینی مقدم است. 

آخوند عبدالباسط نوری‌زاد، امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس در این خصوص گفت: مردم برای در امان ماندن از ویروس کرونا که دنیا را تهدید می‌کند باید توصیه‌های مسئولان بهداشت، درمان و مصوبات ستاد مقابله با کرونا را جدی گرفته و رعایت کنند.

وی از مردم به‌ویژه اهل سنت گلستان که همه ساله مراسم این عید بزرگ اسلامی را با شور و شوق زیادی برگزار می‌کنند، خواست امسال با توجه به شرایط خاص کرونایی از دید و بازدیدهای خود صرف نظر کرده و یا آن را به‌صورت بسیار محدود برگزار کنند.

این عالم دینی به مردم در همه جای ایران توصیه کرد از طریق تلفن و پیامک و تماس تصویری این عید را به دوستان و بستگان تبریک گفته و صله رحم را به جای آوردند.

نوری‌زاد با قدردانی از تلاش کادر درمانی استان گلستان در خدمت به بیماران کرونایی اضافه کرد: خانواده‌های زیادی عزیزان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادند که مردم ضمن جدی گرفتن این بیماری باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را به‌عنوان اصل مهم پیشگیری از شیوع این بیماری جدی بگیرند.

آخوند ابوبکر خوجملی، امام جمعه اهل سنت نگین‌شهر از توابع شهرستان آزادشهر از تلاش پزشکان و پرستاران حاضر در خط مقدم مبارزه با کرونا قدردانی کرد و اظهار کرد: تاکنون برای کرونا واکسنی ساخته نشده و داروی قطعی برای درمان آن وجود ندارد؛ لذا آنچه که باعث دور ماندن مردم از این بیماری می‌شود رعایت توصیه‌های بهداشتی و در رأس آن استفاده از ماسک و شستن مداوم دست‌هاست.

وی با تأکید بر تأثیر مثبت خارج نشدن غیرضروری از منزل و شرکت نکردن در اجتماعات از مردم خواست همانطور که در عید نوروز این توصیه‌ها را جدی گرفتند، در ایام پیش‌رو به‌ویژه عید قربان نیز این رفتار هوشمندانه را تکرار کنند.

این عالم دینی تأکید کرد: نباید بگذاریم با غفلت و بی‌توجهی ما و برگزاری مهمانی و دید و بازدید عید قربان، زحمات و فداکاری پنج ماهه پزشکان و پرستاران بی‌نتیجه بماند.

همچنین آخوند مدد هوشمند، امام جمعه اهل سنت شهر مرزی اینچه برون گنبدکاووس نیز گفت: با توجه به نظر مسئولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا مردم باید از حضور در تجمعات که باعث شیوع بیشتر کرونا می‌شود پرهیز کنند. رعایت بهداشت فردی و استفاده از ماسک، توصیه مهم پزشکان برای مقابله با کروناست که مردم باید به آن توجه جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه انجام دید و بازدید به‌مناسبت عید قربان می‌تواند باعث بیشتر شدن ابتلا به کرونا در جامعه شود به آحاد مردم توصیه می‌کنیم برگزاری این برنامه‌ها را به زمانی دیگری موکول کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: